Life coaching to kompleksowe podejście służące wspieraniu rozwoju osobistego oraz najogólniej mówiąc podnoszeniu satysfakcji z aspektów życia, w których czujesz niedosyt.
Sprawdź swój potencjał coachingowy
Proszę odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz jakiej?
- Czy wiesz, że chcesz dokonać konkretnej zmiany, ale nie wiesz jak?
- Czy chcesz osiągnąć konkretny cel, ale cały czas coś staje Ci na przeszkodzie?
- Czy są aspekty w Twoim życiu, które chciałbyś wyeliminować?
Jeżeli odpowiedziałeś pozytywnie na którekolwiek z powyższych stwierdzeń, life coaching może być rozwiązaniem dla Ciebie.
Każdy z nas jest inny, ma inne cele, plany i marzenia. Przedmiotem life coachingu może być każdy aspekt życia osobistego, społecznego i zawodowego. Oto przykładowe zakresy pracy life coachingowej:
- coaching wizji i misji życiowej
- coaching rozwoju osobistego
- coaching umiejętności interpersonalnych
- coaching wizerunku
- coaching relacji
- coaching kariery
- coaching kompetencji zawodowych
- coaching przedsiębiorczości
- coaching menedżerski
- coaching równowagi praca-życie
- coaching odchudzania
- i inne…
Celem coachingu nie jest podanie Ci gotowych rozwiązań ale pomoc abyś odnalazł je samodzielnie, a wśród potencjalnych korzyści coachingu można wymienić:
- wyjście poza utarty schemat myślenia
- spojrzenie na sytuację z wielu punktów widzenia
- podniesienie motywacji do osiągnięcia wyznaczonych celów
- wykorzystanie własnych zasobów i potencjału w najlepszy dla siebie sposób
- podniesienie efektywności osiągania wyznaczonych celów
- możliwość zajrzenia w siebie
- zwiększenie samoświadomości i samooceny
- wyzwolenie kreatywności
- organizowanie życia wg własnych potrzeb
- pomoc w utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym, a osobistym
- podniesienie satysfakcji z relacji interpersonalnych
- i inne…..
Rola coacha w procesie coachingowym
Profesjonalny Coach czyli taki, który coachem jest, a nie tylko bywa - pomaga poprawiać osiągnięcia i podnieść jakość życia swojego klienta, poprzez przede wszystkim skupianie uwagi klienta na jego zasobach (umiejętnościach, doświadczeniach, wartościach) oraz motywowanie go do patrzenia na siebie i swoją sytuację z różnych perspektyw.
Najważniejszymi umiejętnościami coacha jest słuchanie, obserwowanie i przystosowywanie własnego podejścia pracy do indywidualnych potrzeb klienta. Coach wierzy, że jesteś z natury kreatywny i pełen pomysłów i często widzi Cię „większym i zdolniejszym” niż widzisz się sam.
Podsumowując, rolą coacha jest wydobycie tych umiejętności, zasobów i kreatywności, które już posiadasz, a których często nie jesteś nawet świadomy.
Proces coachingowy
Proces coachingowy składa się z +/- 10 sesji coachingowych i okresu między nimi. O częstotliwości sesji decydujesz Ty. Zasadniczo sesje life coachingowe odbywają się na początku procesu co tydzień- 2 tygodnie, a następnie rzadziej.
Proces składa się z 5 etapów:
1. Sesja wprowadzająca, na której masz możliwość poznania coacha i podjęcia decyzji czy jest to osoba, z którą chcesz pracować. Często też podczas tej sesji ustala się zasady współpracy.
2. Analiza sytuacji wyjściowej i określenie celu- miarą efektywności coachingu jest stopień osiągnięcia celu, a więc jego szczegółowe opisanie jest jednym z najważniejszych etapów coachingu. Na określenie celu przeznacza się od 1 do 3 sesji.
3. Sesje właściwe- każda sesja ma swój indywidualny cel, osiągnięcie którego przybliża Cię do osiągnięcia celu procesowego.
4. Ewaluacja i zakończenie procesu