Terapeuta zajęciowy szkoła
Aktywizacja osób wykluczonych z powodu choroby, niepełnosprawności i zaniedbania to ważny element dbania o społeczeństwo. Z tego względu właśnie rola terapeuty zajęciowego jest obecnie nie do przecenienia. Zawód ten należy do zawodów medycznych — cenionych zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Terapia zajęciowa ma na celu zapobiec powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego i kalectwa.
Przygotujemy Cię do zawodu terapeuty zajęciowego, zapewniając naukę przez 2 lata. Gwarantujemy Ci także 6-tygodniową praktykę w zawodzie. Aby uczyć się w naszej szkole, matura nie jest wymagana.
Zobacz, na czym polega świadczenie usług w zakresie technik terapii zajęciowej i śmiało wkrocz w zawód, który jest nie tylko niezwykle humanitarny, ale także bardzo pożądany.
Terapeuta zajęciowy — czym się zajmuje?
Nauka w zakresie terapii zajęciowej przygotuje Cię do zawodu terapeuty zajęciowego. Staniesz się ważnym członkiem zespołu terapeutycznego. Zaczniesz pomagać osobom chorym i niepełnosprawnym — zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Do Twoich obowiązków będzie należało organizowanie terapii zajęciowej oraz różnego rodzaju ćwiczeń rehabilitacyjnych.
W naszej szkole poznasz podstawy terapii zajęciowej. Nauczysz się rozpoznawać psychologiczne, biologiczne i społeczne potrzeby podopiecznego. Dobierzesz odpowiedni do nich program terapeutyczny, który polega na aktywizacji i mobilizacji pacjenta. Czeka Cię współpraca nie tylko z lekarzami prowadzącymi pacjenta, ale także z jego rodziną i najbliższym otoczeniem.
Czego nauczysz się w naszej szkole w zakresie terapii zajęciowej?
Kiedy ukończysz naukę w naszej szkole policealnej, będziesz przygotowany do świadczenia usług w zakresie terapii zajęciowej. Opanujesz wszystkie techniki terapii zajęciowej, a także poznasz podstawy anatomii, fizjologii i patologii organizmu ludzkiego.
Na kierunku terapeuta zajęciowy nauczymy Cię również podstaw psychologii i pedagogiki, języka migowego, planowania i organizacji zajęć, jak również prowadzenia terapii zajęciowej.
Na czym polega prowadzenie terapii zajęciowej?
To dzięki Tobie osoby chore i niepełnosprawne na nowo odzyskają chęć i motywację do życia. Zajęcia, które przeprowadzisz, będą miały dla nich ogromną wartość, zarówno jeśli chodzi o aspekty psychologiczne, jak i fizyczne. W terapii zajęciowej poprowadzisz zajęcia artystyczne, zajmiesz się organizacją czasu wolnego podopiecznych i pomożesz im odnaleźć się w wielu nowych sytuacjach (spowodowanych chorobą lub niepełnosprawnością).
Przekonasz się, jak ważną rolę w terapii zajęciowej w procesie rehabilitacji odgrywa konkretna pomoc przyjaźnie nastawionej osoby.
Gdzie znajdziesz zatrudnienie po ukończeniu naszej szkoły?
Terapeuta zajęciowy zajmuje się świadczeniem usług w zakresie terapii zajęciowej. Kiedy ukończysz naszą szkołę, zatrudnienie znajdziesz w:
-
domach pomocy społecznej,
-
placówkach rehabilitacji,
-
szpitalach psychiatrycznych,
-
sanatoriach,
-
domach dziennego pobytu,
-
klubach seniora,
-
placówkach ochrony zdrowia i pomocy społecznej,
-
świetlicach terapeutycznych,
-
hospicjach,
-
szkołach i placówkach edukacyjnych.
Jak widzisz, terapeuta zajęciowy, to niezwykle potrzebny zawód. Wymaga nie tylko tego, aby znać podstawy terapii zajęciowej w celach rehabilitacyjnych. Domy pomocy społecznej, jak również inne placówki zajmujące się wsparciem osób starszych, chorych i niepełnosprawnych oczekują od Ciebie ogromnego serca, poświęcenia i dużej dozy empatii.
Kwalifikacje w zawodzie — to nie wszystko, czego wymaga się od terapeuty zajęciowego!
Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej w celu poprawy funkcjonowania fizycznego i psychicznego pacjenta, to nie wszystko, czego wymaga się od terapeuty zajęciowego.
Czas trwania nauki na naszym kierunki terapeuta zajęciowy obejmuje (jak już wspomnieliśmy) 2 lata. Po tym czasie gwarantujemy Ci 6-tygodniową praktykę. Otrzymasz od nas państwowe świadectwo ukończenia szkoły policealnej, zaświadczenie o jej ukończeniu, certyfikat kwalifikacji zawodowej, a także dyplom w zawodzie terapeuta zajęciowy z suplementem w języku polskim i angielskim (odbierzesz go, jeśli pozytywnie zdasz egzamin).
Wiedz jednak, że prowadzenie terapii zajęciowej w szkole czy placówce medycznej to nie wszystko. Opanujesz planowanie i organizowanie zajęć, ale nie nauczymy Cię cierpliwości, empatii i ogromnego serca, które trzeba okazać zarówno małym, jak i dużym pacjentom.
Od terapeuty zajęciowego oczekuje się tego, aby wzbudzał zaufanie, był wyrozumiały, wytrzymały psychicznie i odporny na stres. Musisz wykazać się umiejętnością szybkiej reakcji na niespodziewane sytuacje. Dobrze, aby na stanowisku terapeuty zajęciowego pracowała osoba komunikatywna i otwarta. Nie bez znaczenia są także zdolności manualne (niezbędne podczas zajęć artystycznych).
Terapeuta zajęciowy to osoba, która pomaga aktywizować osoby chore i niepełnosprawne. To Ty wspierasz konkretne środowiska i ludzi, którzy z nich pochodzą. Swoją postawą możesz wpłynąć na przyszłość wielu osób. Jest to więc zawód odpowiedzialny społecznie — związany z misją pomocy i humanitaryzmu.